Neatrasti mediniai lobiai

Už lango tyliai krentant snaigėms, nenumaldomai vis artyn žingsniuojant labiausiai laukiamoms viduržiemio šventėms, mintys sukasi tik apie šiltus, jaukius dalykus, namus ir, žinoma, šventinius stebuklus. Kitaip ir būti negali, juk žiemos šventės - pačios šalčiausios ir, drauge, šilčiausios metuose!

O po truputį artėjant šiam nepaprastam laikui, svarbiausia ta šiluma dalintis. Ir mes norime pasidalinti ja su jumis.


Žanas Vanje ir Lietuva


Pokario metų Prancūzijoje gyvenęs Žanas Vanje, kartą laikydamas savo ilgametį draugą dominikoną Tomą Filipę, atkreipė dėmesį į tūkstančius žmonių, turinčių negalią, kurie buvo atskirti nuo visuomenės, negalėdami panaudoti savo gebėjimų ar dirbti. Vanje tapo šiandien pasaulinio Arkos (pranc. L'Arche) bendruomenių tinklo įkūrėju. Bendruomenėse, šalia gyvenamųjų namų, veikia užimtumo centrai ar įvairaus pobūdžio dirbtuvėlės, kur žmonės su negalia gali įgyvendinti savo idėjas, mokytis amato ir įgyti naujų gabėjimų. Šiuo metu visame pasaulyje aktyviai veikia 149 bendruomenės ir 14 projektų.

Lietuvoje šios idėjos atstovais tapo Vilniaus rajone Mozūriškių kaime besikurianti katalikiška bendruomenė VŠĮ “Lobių dirbtuvės”.

 Prieš ketverius metus socialinėje veikloje ir bažnyčioje aktyvių žmonių grupelei pradėjus dalintis savo svajonėmis ir siekiais, ėmė rutuliotis idėja apie medžio dirbtuves, skirtas proto negalią turintiems žmonėms,” - bendruomenės pradžia dalinosi viena įkūrėjų Vytautė Paškevičiūtė. 2014-aisiais  kūrybingų žmonių Aurelijos Dzedzevičiūtės, Inesos Vaitkūnaitės, Jono Tumasonio- Adominio, Rasos Klimienės,Tomo Kurapkaičio ir Vytautės Paškevičiūtės iniciatyva Mozūriškėse duris atvėrė stebuklingos “Lobių dirbtuvės”.

Gaminame medinius suvenyrus, stalus, lentynas, kryžius, klauptukus maldai ar meditacijai ir kitus lobius beipriimame užsakymus,” - džiaugėsi Vytautė.


Lobių dirbtuvėms yra suteiktas Neries regioninio parko ženklas - “paukštukas”-  parodantis, kad produktas yra gaminamas vietos gyventojo, nekenkia aplinkai ir gyvajai gamtai. Šiuo ženklu žymimi tik išskirtinai Neries regionui priklausantys produktai bei paslaugos.

 

Darbas, apgaubtas šiluma


Lobių dirbtuvėse drauge dirba medžio profesionalai ir mėgėjai, savanoriai ir proto negalią turintys žmonės. Užsakymų įvairovė leidžia visiems kartu kurti bei įgyvendinti pačius netikėčiausius projektus bei atrasti naujus bendradarbiavimo būdus. “Pavyzdžiui, dirbi su vienu užsakymu, dažai, ateina vienas iš kolegų, sako - “atsibodo, einam kitko daryt”, ir sugalvoja kažką naujo, ir taip viskas po truputį sukasi, darbas tikrai ne monotoniškas” - patirtimi dalinosi Lukas Kulikauskas. Į Lobių dirbtuves dažnai užsuka ir įvairių jaunimo mainų programų, stovyklų, seminarų dalyviai, norintys prisidėti prie unikalios bendruomenės veiklos bei, žinoma, įgyvendinti savitą medinę idėją.

 

Su lentomis, staklėmis ir visais svečiais nebetelpame viename name.” -juokėsi įkūrėja.Šiuo metu dirbtuvės sparčiai plečiasi, statomos papildomos patalpos, kuriose bus vykdomi smulkesni darbai, taip planuojama įrengti virtuvę ir didelį valgomąjį kartu su keliais kambariais nakvynei. “Atvykę visi į dirbtuves pradėsime dieną kartu, o  paskui galėsime pasiskirstyti darbais ir komandomis: vieni dirbs su medžio apdirbimo staklėmis viename name, kiti - smulkesniuosius darbus – kitame. Pietauti vėl visi susirinksime draugėn,” - pasakojo Vytautė.


Į Lobių dirbtuves atvažiuoja žmonės, ieškantys ne tik vietos atrasti save, bet ir realizuoti arba dalintis idėjomis. Žmonėms, turintiems proto negalią, dažnai tenka susidurti su uždaromis durimis norint įsidarbinti ar panaudoti savo įgūdžius. Būtent Lobių dirbtuvėse jie gali ne tik tobulinti turimus gebėjimus, bet ir realizuoti save, bendrauti ir pakeisti aplinką, turinčią kitokį požiūrį į negalią. Kiekvienas, atvykstantis norėdamas prisidėti prie Dirbtuvių veiklos, pirmą ar jau kelintą kartą, turi galimybę patirti visai kitokį darbo pobūdį ir kolektyvą, susidurti su stereotipus teigiamai keičiantį požiūrį. Dirbtuvių sienos ir palangės nukrautos vienetiniais įvairiausiomis technikomis įgyvendintais darbais, kurie tik ir laukia šiltų juos pasiimsiančių rankų. Visus darbus bei darbininkus saugo dirbtuvių angelas, sukurtas vieno iš medžio deginimu ypač susidomėjusių darbuotojų.

 

Savanoriai, kurių negąsdina net žiema


Darbas su visuomenės atskiriamais žmonėmis priverčia pakeisti požiūrį, tiek į juos pačius, tiek į juos supančią aplinką. Nuoširdumas ir džiaugsmas, sklindantis iš Lobių dirbtuvių herojų, užburia, tačiau nepraminti takai gali sukelti nemažai sunkumų.

Nors Lobių dirbtuvėse jau sunku sutalpinti reguliariaibesilankančius darbuotojus ir susidomėjusius, įkūrėjai neslepia, kad žmonių galėtų būti tikrai daugiau. “Esame pirmoji ir vienintelė tokio pobūdžio organizacija Lietuvoje, todėl einame paieškų keliu. O tai - nemenkas iššūkis,” - dalinosi Vytautė. Netradicinei veiklai surasti savanorių, norinčių pasilikti ilgiau, taip pat sudėtinga.


Įkūrėjai džiugiai pasakoja apie esamus ir buvusius aktyvistus. Dalyvaudami Europos Savanorių programoje, Lobių dirbtuvės aplanko jaunuoliai iš kitų šalių. Kad ir savanoris Pablo iš Ispanijos, kuris, visai nestereotipinis ispanas, kaip juokėsi Lobių dirbtuvių įkūrėjai, kuriam ilgainiui ir lietuviška žiema bei rudeninė tamsa nebebuvo tokia slegianti kaip pirmomis dienomis. Žinoma, artėjant savanorystės laikotarpio pabaigai, tiek jam, tiek kolegoms buvo labai sunku atsisveikinti su draugišku lietuviškai šiek tiek pramokusiu ispanu. Savanorė Ingrida kuria animaciją su žmonėmis, turinčiai sproto negalią, taip pat važiuoja kartu į išvykas, stovyklas. Pagelbėti kartais atvažiuojantys ir jaunuoliai iš gretimo miestelio, ypač Maisto Banko akcijų metu.


Savos istorijos - kurios buvo ir dar bus


Lobių dirbtuvių kaimynai su malonumu dalinasi ne tik gerais darbais, bet ir istorijomis, ypač apie buvusį Mozūriškių dvarą, dirbtuvės artimai bendrauja su artimesių miestelių bendruomenėmis. Vienas iš tų daugybės lobių, kuriuos atradome dirbtuvėse, buvo ir vienuolės sesers Linos istorija.

Eidami vieškeliu į dirbtuves iš autobuso sutikome vienuolę ir sužinojome, kad ji gyvena visai kaimynystėje,”- pažinties istorija dalinosi Vytautė. ”Kadangi dieną pradėdavome malda ir Evangelijos skaitymu ir pasidalinimu savo mintimis, nusprendėme pasikviesti šiame rituale dalyvauti ir vienuolę Liną. Ji turi daug gyvenimiškos patirties, papasakoja įdomių istorijų.

 

Pagelbėjame vieni kitiems – malda, geru žodžiu ir darbais.


Sesers Linos istorija irgi nėra paprasta - dar pogrindyje tapusi vienuole ji dirbo lietuviškoje mokykloje Mozūriškių dvare, gyvendama visą savaitę su mokytojais, nes nebūdavo galimybių grįžti atgal į Vilnių. Daugybės savo ir Mozūriškių krašto istorijų lobiu sesuo Lina dalinasi su Lobių dirbtuvėse dirbančiaisiais bei atvažiuojančiais svečiais.

----


Foto reportažą galite rasti Geri Norai LT Facebook puslapyje

Jaukumas, šiluma ir mediniai lobiai gali tapti kiekvieno namų dalimi, nesvarbu, ar jūs patys juos pagaminsite, ar turėsite idėją, kurią realizuos kiti. Lobius susikurti galite patys ir jais dalintis su aplinkui esančiais žmonėmis. Juk visi esame skirtingi, savaip, tačiau, kaip parodo ir Lobių dirbtuvių skleidžiama žinia, visi galime gyventi drauge ir išvien.


Už lango jau trepsint šv. Kalėdoms norime palinkėti šios ir kitų fotoreportažų ciklo “Apsidairyk” istorijų dalyviams, jų šeimoms ir bendruomenėms, o taip pat ir kiekvienam, skaitančiam šias eilutes - jaukumo, ramybės ir šilumos jūsų namams per šias šventes ir Naujaisiais metais, darnos ir draugiškumo kaimynystėje bei bendruomenėse ir kad kiekvienas surastumėte savo, kad ir mažą, bet tokį artimą Lobį ir pasidalintumėtejuo su šalia esančiais žmonėmis.


Su šventėmis!

Gabrielė Niekytė Paskelbė Gabrielė Niekytė


Su straipsniu susiję produktai

..

0.00€ Mokesčiai: 0.00€

Susiję straipsniai

Tik kūrybingas žmogus gali būti laisvas

Ar kada susidūrėte su neatremiama savo senelių kritika - kam, vaikai, išmetate? Naudokite!Ir kiek kartų jūs tiesiog nusijuokėte neatsakydami? Galbūt nesąmoningai, tačiau visais laikaisžmogus suvokė, kad tai, ką sunkiai uždirbai, būtina tausoti. Šiandien, šį suvokimą tęsia antrinisdizainas - kūrybos technika,kurios pagalba nebenaudojami daiktai prikeliami antram gyvenimui.

0 Straipsnio komentarai - Skaityti komentarus
Žolynai, suvieniję bendruomenes
Ar kada susimąstėte, kokia gamta Jus supa? Jūsų mėgstamiausioje pievoje, šalia namų, auga ne vien gražūs augalai, bet, tikėtina, ir ypatingas gydomąsias savybes turinčios žolelės. Žinoma, jų naudą išgauti sugeba ne kiekvienas, auginantis vešlią pievą. Verslumas užkoduotas gamtoje Vilkyškių bendruomenė įsikūrusi unikalioje vietovėje, apsuptoje Nemuno ir Jūros upių... Miestelį nuo aplinkinio pasaulio slepia Vilkyškių miškas bei kiek akys mato besitęsiančios pievos, kurios ir tapo šios istorijos pagrindiniu akcentu. Būtent Vilkyškių pievose bendruomenei gimė idėja dalintis vaistinių ..
0 Straipsnio komentarai - Skaityti komentarus

0 Komentarai "Neatrasti mediniai lobiai"

Rašyti komentarą

Vardas:
 
Komentaras:
Note: HTML is not translated!