Žolynai, suvieniję bendruomenes

Ar kada susimąstėte, kokia gamta Jus supa? Jūsų mėgstamiausioje pievoje, šalia namų, auga ne vien gražūs augalai, bet, tikėtina, ir ypatingas gydomąsias savybes turinčios žolelės. Žinoma, jų naudą išgauti sugeba ne kiekvienas, auginantis vešlią pievą.


Verslumas užkoduotas gamtoje


Vilkyškių bendruomenė įsikūrusi unikalioje vietovėje, apsuptoje Nemuno ir Jūros upių... Miestelį nuo aplinkinio pasaulio slepia Vilkyškių miškas bei kiek akys mato besitęsiančios pievos, kurios ir tapo šios istorijos pagrindiniu akcentu. Būtent Vilkyškių pievose bendruomenei gimė idėja dalintis vaistinių savybių turinčiais augalais ir įtraukti srities profesionalus į unikalų socialinį verslą.

Gyvenant aplinkoje, kurioje gausu vertingų gėrybių, nepasinaudoti atsiradusia projekto įgyvendinimo galimybe būtų aplaidu. Pasitaikiusi palanki proga ir nauja veikla suvienijo net šešias Vilkyškių seniūnijos ir dvi kaimynines bendruomenes socialiniam verslo projektui, kuris gyvuoja ir plečiasi jau penktus metus.

 

Nors pradžia buvo kebli, į vaistinių arbatų verslą buvo įtraukta didelė dalis bendruomenės, ypač - jaunimo.


Vasarą jaunuoliai su džiaugsmu prisideda prie žolynų rinkėjų gretų, o taip pat ir šiek tiek užsidirba.

 

Mes esam labai verslūs ir sugebam viską pasiimti iš gamtos. Pirmiausia, bitelės surenka iš  laukų medų, visą nektarą iš augalų žiedų, ir suneša mūsų bitininkams medų. Iš to medaus tada išskiriamas vaškas, iš kurio padarome žvakeles. Vėliau jau mes, žolininkai, surenkam visas tas žoleles ir sudedame į arbatas. O viską, kas liko, nuėda karvutės, o visas pienas - į Vilkyškių pieninę. Tikra bendradarbiavimo grandinė - Vilkyškių seniūnijos bendruomenių verslumu džiaugėsi Kriokiškių kaimo bendruomenės pirmininkė Reda Tamašauskienė. 


 

Pirmiausia - mokytis, o tik po to - dalintis

 


Ieškodami būdų unikalios idėjos įgyvendinimui, Vilkyškių bendruomenė pradėjo bendradarbiauti su  Aleksandro Stulginskio universitetu, kurie tuo metu kūrė saulės energijos pagalba veikiančią džiovyklą ir ieškojo galimybių ją išmėginti.

 

„Pirmieji metai buvo skirti mokymuisi – kvietėme žolininkus, mokėmės, kada ir ką reikia rinkti bei kaip džiovinti. Daugiausiai mums padėjo  ir mūsų globėju sutiko būti natūralios medicinos žinovas ir farmacininkas Virgilijus Skirkevičius, kuris sutiko mus kuruoti, skirti rekomendacijas, taip pat visos naudojamos receptūros yra jo sukurtos“, – pasakojo Reda.

 

Po ilgų mokymų su srities profesionalais pasirodė, kad viskas ne taip paprasta - žoleles buvo galima pradėti rinkti tik po poros metų. Nors žolelių rinkimas iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti nesudėtingas užsiėmimas, iš tiesų tai reikalauja kruopštumo ir atitinkamų žinių. Prieš imantis darbo, žolelių rinkėjams pirmiausia būtina susipažinti su pievų augalais bei jų savybėmis, rinkimo technika.  Noro užsiimti archajiškais darbais netrūko - į veiklą įsitraukė įvairaus amžiaus bendruomenės nariai. Tiesa, norintys dalyvauti turėjo įgyti pažymėjimą, patvirtinantį medicinines žolininko žinias.


 

 Tautinis paveldas ir kelias link pripažinimoMažoji Lietuva gali pasigirti ne tik išskirtinėmis žuvininkystės bei gintaro dirbinių tradicijomis. Vilkyškių bendruomenė yra vienintelė šio regiono žolininkystės paveldo atstovė, išsikovojusi ir ekologinį ženklą.

 

Kiekvienas arbatos mišinys turi savo išskirtines savybes ir istorijas, apie kurias galima spėti iš nuotaikingų pavadinimų. Nuo Kačiukų arbatos” iki Ramios nakties” - kiekviena jų slepia įdomius nutikimus bei dalelę tautiškumo. Rinkdami vaistines žoleles tik nuo seno žinomose, nuošaliose ir ekologiškose pievose, Vilkyškių bendruomenės nariai išsikovojo ekologinį ženklą, o arbatos buvo pripažintos Lietuvos tautiniu paveldu. Juk ne kiekvienas žinome, kad, pavyzdžiui, gauromedžio arbata, šmaikščiu pavadinimu Guan Chai”, yra vaistas nuo visų ligų.

 

Apie kai kurias tradicines, nuo senų laikų renkamas arbatas bei gydymui naudojamus žolynus verslo iniciatoriams papasakojo ir senoliai.

 

“Septynios mūsų arbatos gavo Lietuvos paveldo ženklus, o juos gauti yra sudėtinga, žolynai turi būti renkami tik tam tikroje teritorijoje, o būtent tokia arbata gaminama ne mažiau kaip 100 metų. Turime tokią, ant Rambyno kalno surinktą, apie kurią močiutės mums papasakojo.“ - įvairiausiomis arbatų istorijomis džiaugėsi Reda.


 

Rankų darbui labiausiai trūksta… rankų

 


„Viskas yra daroma rankomis – renkame, džioviname, karpome, fasuojame. Kiekvienai arbatai sudaryti yra nurodytos tam tikros proporcijos, kiek ir kokio augalo įdėti į arbatą, nes jei sudėsi pagal save, tai neduos jokio rezultato sveikatai“.


Pašnekovė neslėpė, kad šiuo metu labiausiai trūksta jaunų žmonių, galinčių ir norinčių įsitraukti ne tik į žolynų rinkimo verslą, bet ir gebančių pritraukti susidomėjusius pirkėjus ir net pasiekti užsienio rinką.

Kiek istorijų, patirčių ir meilės sudėta į arbatos ryšulėlius gali papasakoti tik Vilkyškių bendruomenės nariai, niekur kitur pasakojimų nerasite. Juozapo arbata", Joninių naktis", Jėgų šaltinis",  Senosios sodybos" ir dar daugybė kitų mįslingų pavadinimų - jų prasmę sužinosite tik paragavę šių nepaprastų arbatų. 

Daugiau nuotraukų galite rasti Gerinorai.lt Facebook puslapyje.

***

Vilkyškių bendruomenės verslo istorija tęsiame straipsnių ciklą “Apsidairyk” - naują, netikėtą, kitokį žvilgsnį į socialinį verslą ir jo užkulisius. Drauge seksime mūsų ThinkSo.lt herojų pėdomis per jų istorijas ir idėjas, paskatinusias keistis ir keisti juos supančią aplinką.

Pirmąją istoriją skaitykite čia.

Kitame straipsnyje susipažinsime su kūrybiškumu ir pozityvu spindinčia “Lech Lecha”, jos atradimais bei netikėtomis istorijomis.

Gabrielė Niekytė Paskelbė Gabrielė Niekytė


Su straipsniu susiję produktai

Ekologiška arbata „Brandos eliksyras“

Ekologiška arbata „Brandos eliksyras“

Ekologiška arbata „Brandos eliksyras“30 g. pakuotėDiabetikams, cukraus kiekio reguliavimui, inkstų i..

2.50€ Mokesčiai: 2.50€

Ekologiška arbata  „Geros nuotaikos“

Ekologiška arbata „Geros nuotaikos“

Ekologiška arbata  „Geros nuotaikos“30 g. pakuotėŽaliava surinkta sertifikuotose natūraliai aug..

2.50€ Mokesčiai: 2.50€

Ekologiška arbata „Gaisrininkų“

Ekologiška arbata „Gaisrininkų“

Ekologiška arbata „Gaisrininkų“30 g. pakuotėPriešuždegiminė arbata.Žaliava surinkta sertifikuotose n..

2.50€ Mokesčiai: 2.50€

Ekologiška arbata „Ivan Čai“

Ekologiška arbata „Ivan Čai“

Ekologiška arbata „Ivan Čai“30 g. pakuotėKasdienio naudojimo arbata.Žaliava surinkta sertifikuotose ..

2.50€ Mokesčiai: 2.50€

Susiję straipsniai

Socialinis verslas: naujas būdas spręsti socialines problemas?
..
Tik kūrybingas žmogus gali būti laisvas

Ar kada susidūrėte su neatremiama savo senelių kritika - kam, vaikai, išmetate? Naudokite!Ir kiek kartų jūs tiesiog nusijuokėte neatsakydami? Galbūt nesąmoningai, tačiau visais laikaisžmogus suvokė, kad tai, ką sunkiai uždirbai, būtina tausoti. Šiandien, šį suvokimą tęsia antrinisdizainas - kūrybos technika,kurios pagalba nebenaudojami daiktai prikeliami antram gyvenimui.

0 Straipsnio komentarai - Skaityti komentarus
Neatrasti mediniai lobiai
Už lango tyliai krentant snaigėms, nenumaldomai vis artyn žingsniuojant labiausiai laukiamoms viduržiemio šventėms, mintys sukasi tik apie šiltus, jaukius dalykus, namus ir, žinoma, šventinius stebuklus. Kitaip ir būti negali, juk žiemos šventės - pačios šalčiausios ir, drauge, šilčiausios metuose!O po truputį artėjant šiam nepaprastam laikui, svarbiausia ta šiluma dalintis. Ir mes norime pasidalinti ja su jumis.Žanas Vanje ir LietuvaPokario metų Prancūzijoje gyvenęs Žanas Vanje, kartą laikydamas savo ilgametį draugą dominikoną Tomą Filipę, atkreipė dėmesį į tūkstančius žmonių, turinčių negali..
0 Straipsnio komentarai - Skaityti komentarus

0 Komentarai "Žolynai, suvieniję bendruomenes"

Rašyti komentarą

Vardas:
 
Komentaras:
Note: HTML is not translated!